rss

Co to jest Biznes MLM ?

Biznes mlm, czyli Multi Level Marketing inaczej zwany marketingiem sieciowym to "nowa" forma dystrybucji towarów i usług pomijająca tradycyjne miejsca sprzedaży jakim są sklepy oraz tradycyjną formę reklamy. Towary dystrybuowane są tu na zasadzie poleceń i sprzedaży bezpośredniej (nie mylić z akwizycją).

MLM jest obecnie najszybciej rozwijającą się formą sprzedaży na świecie ! Coraz to nowe firmy zaczynają działać w tym systemie. Często dotychczasowe przedsiębiorstwa które dystrybuowały towary w sposób jednopoziomowy (sklep lub przez akwizytorów) przechodzi na zasady mlm - takim przykładem może być znana w Polsce firma Avon.

Dlaczego biznes ten zyskuje tak niesamowitą popularność ?
Związane jest to z przechodzeniem od zwykłej sprzedaży do sprzedaży intelektualnej.
Co to oznacza? Klient już nie liczy jedynie na to, że może kupić dany produkt, ponieważ towary są ogólnie dostępne. Teraz coraz więcej osób liczy na osobistą poradę, na polecenie jakiegoś produktu przez zaufaną mu osobę. I właśnie tutaj wspaniale sprawdza się marketing sieciowy.
W pierwszej kolejności stając się klientem danej firmy testujesz jej produkty, a następnie w pełni świadomie możesz polecić je np. rodzinie czy znajomym.

Tak właśnie tworzy się wielopoziomowa sieć konsumentów. Oczywiście polecanie produktów jest w firmie gratyfikowane rabatami lub przy większym zaangażowaniu w formie wysokich premii.
Pieniądze na premie to pieniądze które normalnie firma wydałaby na reklamę np. w Telewizji.

Wszystko brzmi pięknie jednak czy takie jest?


Jak wszystko, również i biznes mlm ma swoje wady i zalety.

Do niewątpliwych zalet należy bardzo wysoka jakość sprzedawanych towarów w tego typu firmach. Często takie towary posiadają prestiżowe atesty oraz są dużo lepsze niż ich sklepowe zamienniki. Zależność taka występuje ze względu na sposób dystrybucji - nikt nie poleci znajomemu produktu który nie spełnił jego oczekiwań, a już na pewno nie ponowi on zakupu.

Kolejną zaletą jest brak konieczności posiadania kapitału "na start". To nasza firma troszczy się o produkcję, transport oraz materiały reklamowe jak katalogi itp. Zadaniem dystrybutora jest jedynie reklamowanie produktu lub usługi i idei biznesu.

Wiele osób, podkreśla zaletę bycia niezależnym w podejmowaniu decyzji dotyczących tego jak budują ten biznes - zależy to bowiem jedynie od nas samych i naszej wyobraźni. Co prawda istnieją sprawdzone, skuteczne metody, które konsekwentnie stosowane doprowadzą cię do sukcesu, ale nie znaczy to, że są najlepsze i nie ma innego sposobu.

Dla mnie osobiście najważniejszą korzyścią z prowadzenia tego biznesu jest nienormowany czas pracy, oraz profity które przy dobrze budowanej grupie mogą spływać na konto nawet wtedy gdy jesteś na wakacjach. Nienormowany czas pracy jest dla mnie bardzo istotny, ponieważ jako student mogę spokojnie wybierać pomiędzy pracą, nauką i imprezami :) Żadna inna praca mi tego nie zapewni.

Egzotyczne i dalekie podróże organizowane przez firmę (np. Karaiby, Brazylia, Las Vegas) w formie nagród za osiągane wyniki oraz bliższe wycieczki dla liderów (np. Chorwacja, Tunezja).
Zobacz --> jak wyglądają wycieczki z firmą CaliVita

Dodatkowe zalety mlm:
- ciekawa praca z innymi ludźmi i wspaniała zabawa na wspólnych szkoleniach !
- niespotykana gdzie indziej możliwość rozwoju osobistego i swoich umiejętności
- dziedziczność biznesu (można go przepisać np. swoim dzieciom, wnukom)

 

Jakie wady ma zatem ten biznes?

Do osiągnięcia sukcesu w tym biznesie potrzeba dużej wytrwałości i chęci do nauki. Niektórzy osiągają sukces szybciej inni wolniej, ale nie jest to taka prosta droga. Musimy bowiem stać się liderami z prawdziwego zdarzenia i nauczyć się pomagać innym ludziom osiągnąć sukces. To jest prawdziwa współpraca, bowiem sukces innych jest twoim sukcesem.

Drugą "wadą" jest brak początkowego wynagrodzenia lub jego niska wartość, które można traktować jako pieniądze na rozwój i produkty kupowane dla siebie. Dopiero awansując na wyższe poziomy możemy cieszyć się dużo większych premii, które na poziomie managera sięgają 4-5 tyś. Kolejne progi to coraz wyższe zarobki sięgające u naszych liderów kilkunastu tysięcy zł. Nie dziwią nas również wynagrodzenia rzędu kilkudziesięciu tyś zł.

Podsumujmy:

Masz mało czasu na dodatkową pracę ?
Największe sukcesy w tym biznesie osiągają ludzie, którzy zaczynając współpracę zastanawiają się skąd wziąć jeszcze 2 dodatkowe godziny na mlm. To właśnie oni potrafią najlepiej zarządzać swoim czasem i działają bardzo szybko bo mają go mało.

Sukces bowiem kocha szybkość !

Każdy wzrost szybkości powoduje podwójny wzrost sukcesu ! Czyli, jeśli nauczysz się w ciągu godziny robić to co obecnie robisz w ciągu 2 to sukces przyjdzie do Ciebie aż 4 razy szybciej !

Nie zastanawiaj się więc długo, decyduj TAK lub NIE i podążaj obraną drogą.
Jeśli odpowiadasz sobie TAK to bierz telefon i dzwoń lub pisz - nie później - teraz !

"Odkładanie rzeczy na później jest domeną ludzi którzy nie osiągają sukcesu"

Brian Tracy